Co-Curricular Activities

Sports

2016-17







Achievements in Sports 2016-17

S.No Name of the player Class Date Venue Level of the tournament Prize awarded
1 Abinaya Ramesh & M. Mary Roselin I B.Sc Mathematics (Aided) & I B.Com (Aided) 16.06.2016 to 19.06.2016 Chennai III State Ranking Table Tennis tournament Participated
2 Abinaya Ramesh & M. Mary Roselin I B.Sc Mathematics (Aided) & I B.Com (Aided) 08.07.2016 to 10.07.2016 Chennai IV State Ranking Table Tennis tournament Participated
3 Hockey team - - Kangeyam Hockey Inter Collegiate open tournament Winner’s Trophy
4 M. Mary Roselin I B.Com (Aided) 24.06.2016 to 26.06.2016 Madurai State level Table Tennis Open Tournament Winner’s trophy both in singles and doubles
5 Abinaya Ramesh I B.Sc Mathematics (Aided) 25th to 30th June 2016 Chandigarh I National Ranking Table Tennis tournament Third position
6 M. Mary Roselin I B.Com (Aided) 18th to 20th July 2016 Dr.M.G.R.Stadium, Madurai SState Games for Chief Minister Trophy Table Tennis tournament Second position with the cash award of Rs.75,000/- Rs.50,000/-
7 Abinaya Ramesh I B.Sc Mathematics (Aided) 18th to 20th July 2016 Dr.M.G.R.Stadium, Madurai State Games for Chief Minister Trophy Table Tennis Third position with the cash award of Rs.50,000/-
8 Badminton team - 22.08.2016 to 24.08.2016 Bharathiar University, Coimbatore/td> Bharathiar University Inter Collegiate Badminton tournament Second Position
9 Table Tennis team - 29.08.2016 & 30.08.2016 RVS College of Arts and Science, Coimbatore Bharathiar University Inter Collegiate Table Tennis Tournament Winner’s Trophy
10 Abinaya Ramesh I B.Sc Mathematics (Aided) 7th to 11th September 2016 Madhya Pradesh, Indore World Junior Circuit Indian Junior Open Table Tennis Tournament Quarter finals at International level
11 R. Lavanya PGDCA 03.10.2016 to 07.10.2016 Madurai Kamaraj University South Zone Inter University Badminton tournament Participated
12 Abinaya Ramesh I B.Sc Mathematics (Aided) 13th to 18th October 2016 Rajkot, Gujarat West Zone National Ranking Table Tennis Championship Participated
13 Abinaya Ramesh I B.Sc Mathematics (Aided) 20th to 25th October 2016 Visakhapatnam, Andhra Pradhesh South Zone National Ranking Table Tennis Championship Participated
14 Abinaya Ramesh I B.Sc Mathematics (Aided) 4th to 6th November 2016 National College, Trichy Tamilnadu State Table Tennis Championship Second Position
15 Abinaya Ramesh I B.Sc Mathematics (Aided) 14th to 19th November 2016. Aizwal, Mizoram East Zone National Ranking Table Tennis Championship Participated
16 K.Kalaimani III B.A. English Literature (Aided) 27.11.2016 Dindigul Chief Minister’s Athletic Meet First position with the cash award of Rs. 1000/-
17 Hockey team - 16.12.2016 & 17.12.2016 Vidhyasagar College of Arts and Science, Udumalpet Bharathiar University Inter Collegiate Hockey Tournament Second position
18 J. Vincy Preetha
A. Surya prabha
I B.Sc. Mathematics (Aided)
I B.A. English literature (Aided)
24.12.2016 to 26.12.2016 RISE Club, Pollachi KA Memorial badminton tournament semi Finalist Award
19 S. Geetha
S.Gayathri
V. Mythili
K. Sasikala &
R.R. Rajathilagam
I M.Sc. Mathematics
I M.Sc. Computer Science
I M.A. History
II B.Com (CA)
26.12.2016 to 30.12.2016 Alagappa University, Karaikudi. South Zone Inter University Hockey tournament Participated
20 Abinaya Ramesh
M. Mary Roselin
I B.Sc. Mathematics (Aided)
I B.com (Aided)
30.12.2016 to 2.1.2017 Anna University, Chennai South Zone Inter University Badminton tournament Participated
21 Abinaya Ramesh I B.Sc Mathematics (Aided) 6th – 11th January 2017 Baroda, Gujarat Junior National Table Tennis Championship Gold Medal
22 Badminton team - 06.02.2017 PSG college of Arts and Science, Coimbatore State level Inter Collegiate Badminton tournament Participated
23 Table Tennis team - 07.02.2017 PSG college of Arts and Science, Coimbatore State level Inter Collegiate Table Tennis tournament First and Second Positions respectively with the cash award of Rs.1500/- each.
24 K. Kalaimani III B.A. English Literature (Aided) 18.02.2017 to 20.02.2017 Dr. M.G.R. Stadium, Madurai State Games for Chief Minister’s Participated
25 Kabaddi team - 15.03.2016 to 17.03.2016 PSN Group of Institution, Tirunelveli National level Inter Collegiate Kabaddi tournament Participated
26 Hockey team - 15.03.2016 to 17.03.2016 PSN Group of Institution, Tirunelveli National level Inter Collegiate Hockey tournament Winner’s trophy with the cash award of Rs.15,000/-
27 S. Geetha
S.Gayathri
K. Sasikala
I M.Sc. Mathematics
I M.Sc. Computer Science
I M.A. History
19.04.2017 to 26.04.2017 Hariyana Senior National Hockey Tournament Participated
28 R.R. Rajathilagam II B.Com (CA) 03.05.2017 To 10.05.2017 Bhopal Junior National Hockey Tournament Participated

Achievements in Sports 2015-16

S.No Name of the player Class Date Venue Level of the tournament Prize awarded
1 Throwball team - 23.07.15 to 24.07.15 Chasers Sports Club held at SDAT ground, Chennai Mohan Memorial State level Throwball Trophy Participated
2 Throwball team - 31.07.15 to 02.08.15 Pinnacle Sports Club, Chennai State level Inter Collegiate Throwball Tournament Participated
3 Badminton Team - 04.08.15 to 05.08.15 Bharathiar University, Coimbatore Bharathiar University Inter Collegiate Badminton tournament Second Position
4 R. Lavanya & S.M. Indhuja II M.Sc Mathematics & III B.A. English Literature 08.08.2015 Tirupur District level Badminton Championship I & III Positions in singles
5 K.Kalaimani II B.A. English Literature 01.09.2015 Dindigul District level Athletic Meet First position both in Shot put and Discus.
6 B. Abinaya Bharathi & S. Agalya & P. Aruna II B.Com(CA) & II B.Sc Physics 3rd – 6th September 2015. Excel Engineering College, Namakkal State level Ballbadminton tournament Participated
7 R.Yogapriya III B.Com (Aided) 2nd – 6th October 2015 Uttarkhand 26th Federation Cup Throwball Championship Participated
8 R. Lavanya & S.M. Indhuja II M.Sc Mathematics & III B.A. English Literature 1st -5th October 2015 SRM University, Chennai South Zone Inter University Badminton Tournament
9 Kabaddi team - 28.09.2015 A.G. College of Arts and Science, Avinashipalayam Dr. A.P.J. Abdul Kalam Memorial Cup Winner’s trophy
10 K. Kalaimani II B.A. English Literature (Aided)/td> 25th to 28th September 2015 Karunya University, Coimbatore South India Level Athletic Meet Participated
11 Throwball team - 7th – 9th October 2015 Sri Ramakrishna College for Women, Coimbatore State level Inter Collegiate throwball tournament Winners Trophy
12 K.Kalaimani II B.A. English Literature 16th to 18th October 2015 Nehru Stadium, Coimbatore 29th Tamilnadu State Junior Open Athletic Championship Participated
13 Hockey team - 18.10.2015 Udumalpet District level Chief Minister’s Trophy Second position with the cash award of Rs. 750/- each
14 Kabaddi team - 18.10.2015 Tirupur District level Chief Minister’s Trophy Third position with the cash award of Rs.500/- each.
15 S.M.Indhuja and K. Gomathi III B.A. English Literature 18.10.2015 Tirupur District level Chief Minister’s Badminton Trophy Second and third position in singles and First position in Doubles with the cash award of Rs. 750/- Rs. 500/- and Rs. 1000/-
16 K.Kalaimani II B.A. English Literature (Aided) 18.10.2015 Tirupur District level Chief Minister’s Athletic Trophy First position in Javelin throw with the cash award of Rs. 1000/-.
17 R.R. Rajathilagam I B.Com (CA) 29.10.2015 to 31.10.2015 YMCA ground, Chennai State level Chief Minister’s Hockey trophy Participated
18 A. Indhumathi and R. Bhakiya I B.A. English Literature Mysore University South Zone Inter University Hockey tournament Participated
19 G. Vyshnavi III B.Sc Chemistry 28th – 31st December 2015 Kota, Rajesthan 38th Senior National Throwball Championship Second Position
20 R. Lavanya II M.Sc Mathematics 11.01.2016 to 13.01.2016 PSG College of Arts and Science, Coimbatore State level Badminton tournament Third Position in Singles.
21 A. Indhumathi and R. Bhakiya I B.A. English Literature (Aided) 28.01.2016 to 01.02.2016 Dr. MGR Stadium, Madurai Tamilnadu State Inter University Hockey tournament Winner’s Trophy with the cash award of Rs. 10,000/- each.
22 B. Vanitha R. R. Rajathilagam S. Poorani R. Bhakiya I M.Com I B.Com (CA) I B.A. English Literature 18.02.2016 to 20.02.2016 Salem Regional Level Chief Ministers Hockey Tournament Third Position with the cash award of Rs. 2000/- each
23 Kabaddi team - 20th & 21st of February 2016 Arjun College of Technology, Coimbatore Mountain Dew Trophy 2016 Third position with the cash award of Rs. 6000/-
24 Kabaddi team - 27th & 28th February 2016 Udumalpet Open Kabaddi tournament Third position with the cash award of Rs.3000/-.
25 Hockey team - 15th to 17th April 2016 Udumalpet Chief Ministers District level hockey tournament Second position with the cash award of Rs. 750/- each
26 A. Indhumathi, R. Bhakya, S. Poorani G. Naveena & X. Merlin Freda I B.A. English (Aided) I B.Sc Mathematics (SF) I B.Com (Aided) 18th to 20th April 2016 Ramnad District State level Hockey tournament Participated
27 R. R. Rajathilagam I B.Com (CA) 24th of April 2016 Bangalore Senior National Hockey tournament Participated
28 A. Indhumathi I B.A. English (Aided) 30th April to 8th May 2016 Ranchi, Jharkhand State Junior National Hockey tournament Participated

2014-15

S.No Name of the player Class Date Venue Level of the tournament Prize awarded
1 P.Kalaivani & Team III B.Sc Zoology 30th & 31st January 2015 Justice Baseer Ahamed Syed College for women State level Inter-Collegiate Tournament Runner-up
2 K. Kalaimani I B.A. Literature 30th & 31st January 2015 Justice Baseer Ahamed Syed College for women. State level Inter-Collegiate athletic Meet Second position in Discus and Third Position in Javelin
3 V. Kalaivani III B.Sc Zoology 29th & 30th December 2014 Theni State level Silambam Championship III Position in 35 Kg weight
4 D. Suganya III B.Sc Zoology 29th & 30th December 2014 Theni State level Silambam Championship III Position in 40 Kg weight
5 R. Lavanya I M.Sc maths 18th – 20th August 2014 Nehru Stadium, Chennai Tamilnadun Inter-University Badminton Tournament Participated
6 P. Kalaivani III B.Sc Zoology 1st – 4th December 2014 Andhra Pradesh 9th South Zone National Throwball Championship First Position
7 R. Lavanya I M.Sc maths 15.11.2014 Tirupur Women’s festival Badminton tournament Second Position in Doubles
8 S. M. Indhuja II B.A. English 15.11.2014 Tirupur Women’s festival Badminton tournament First Postion in Singles and Second Position in Doubles
9 G. Sushmitha III B.Sc IT 24th August 2014 Tirupur World Karate Championship Second Position
10 B. Ramya II BCA September 2014 Vijayawada 25th Federation Cup National level Throwball Championship III Position
11 S. Kavinilavu II BCA September 2014 Vijayawada
12 P. Yogapriya II B.Com September 2014 Vijayawada
13 N. Dhivya II B.A. Literature September 2014 Vijayawada
14 B. Lavanya II B.Sc Computer Science September 2014 Vijayawada

2013-14

S.No Name of the player Class Date Venue Level of the tournament Prize awarded
1 J. Archana III B.Com 16th & 17th February,2014 Chennai National level Throwball Championship First Position
2 P. Yogapriya I B.Com
3 B. Lavanya I B.Sc Comp.Sci
4 J. Archana & team III B. Com 31st January to 2nd February, 2014 Nanganallur, Chennai National level Throwball Championship Secured Runner-up Trophy with the cash award of Rs. 4000
5 J. Archana & team III B. Com 29th – 31st January, 2014 MOP Vaishnav College, Chennai National level Throwball Championship Winner’s Trophy
6 J. Archana III B.Com 4th Nov – 11th November 2013 Dhandbad, Jharkhand National level Throwball Championship Third Position
7 P. Yogapriya I B.Com 4th Nov – 11th November 2013 Dhandbad, Jharkhand National level Throwball Championship Third Position
8 S. Kavinilavu I BCA 4th Nov – 11th November 2013 Dhandbad, Jharkhand National level Throwball Championship Third Position
9 P. Mohana II B.C.A 12th & 13th Oct, 2013 Tirupur 4th All India level Karate Championship First Position
10 K. Kavitha II IT 12th & 13th Oct, 2013 Tirupur 4th All India level Karate Championship Second Position
11 S. Kavinilavu I B.C.A 7th Oct – 10th October, 2013 Bangalore Inter-National Level Throwball Championship First Position
12 J. Archana III B.Com 3rd Sep – 6th September, 2013 Goa National Level Biathle Meet Participated

2012-13

S.No Name of the player Class Date Venue Level of the tournament Prize awarded
1 N. Suganya III B.Com 7th October, 2012 Rotary Club of Udumalpet District level II Place in 100 mts.
2 K. Jeevitha I B.Com III place100 mts.
3 N. Suganya III B.Com I place in 200 Mts.
4 C. Kalaivani II B.Sc Comp.Sci II place in 200 Mts.
5 C. Suchitra II B.Com (E.Com) II B.Com (E.Com) in 400 Mts.
6 C. Kalaiyarasi II B.Sc Maths 7th October, 2012 Rotary Club of Udumalpet District level III Place in 400 Mts.
7 S. Saranya III B.Sc Zoology II Place in Marathon
8 R. Karthikadevi III B.Com (CA) III Place in Marathon
9 Priya. V & team I B.Sc Comp.Sci 10th -13th August, 2012 Tiruchengode State level Participated