Co-Curricular Activities

Sports

ACHIEVEMENTS
2017-18
S.No Name of the player Class Date Venue Level of the tournament Prize awarded
1 S.Poorani
R. Bhakiya
R.R.Rajathilagam
G. Naveena
X.Merlin Freda
J.Loganayagam
II B.A. Eng (A)
II B.A. Eng (A)
II B.Com (CA)
II B.Sc Maths (SF)
II B.Com (Aided)
I B.Sc Maths (SF)
11th- 16th April 2017. Ramnad Junior State level Hockey tournament Participated
2 S. Geetha K. Sasikala S. Gayathri G. Punitha I M.Sc Maths I M.A. History I M.Sc Computer Science 19th – 29th April 2017. Hariyana Senior National Level Hockey tournament Participated
3 Abinaya Ramesh M. Mary Roselin II B.Sc Maths (A) II B.Com (Aided) 02nd – 04th June 2017 Chennai First State Ranking Table Tennis tournament Abinaya Ramesh was Semi finalist in youth Girls category.
4 Abinaya Ramesh M. Mary Roselin II B.Sc Maths (A) II B.Com (Aided) 08th – 11th June 2017 Chennai Second State Ranking Table Tennis tournament Abinaya Ramesh was Quarter finalist in Women Singles Category and Semi finalist in Youth Girls category.
5 Abinaya Ramesh II B.Sc Maths (A) 19th to 24th June 2017. Indore, Madhya Pradesh Central Zone National Ranking Table Tennis Championship Participated
6 Abinaya Ramesh M. Mary Roselin II B.Sc Maths (A) II B.Com (Aided) 30th – 02nd July 2017 Madurai Third State Ranking Table Tennis tournament Abinaya Ramesh was Quarter finalist in youth Girls category
7 Abinaya Ramesh M. Mary Roselin II B.Sc Maths (A) II B.Com (Aided) 06th – 09th July 2017 Chennai Fourth State Ranking Table Tennis tournament Abinaya Ramesh was Semifinalist in Youth Girls category
8 Kabaddi team - 03.08.2017 Kamalam Arts and Science College, Udumalpet District level Inter Collegiate Kabaddi tournament Participated
9 Volleyball team - 08th – 10th August 2017 Sri Ramalinga Sowdambigai College, Coimbatore Bharathiar University Inter Collegiate Volleyball Tournament Participated
10 Abinaya Ramesh II B.Sc Maths (A) 11th – 13th August 2017 Neyveli Fifth State Ranking Table Tennis tournament Quarter finalist in Women singles category and Runner-up in Youth Girls category
11 D. Aarthy I B.Sc Maths (SF) 20th August 2017 Coimbatore 7th Coimbatore District Speed Skating Open Champion First position in both Rink I & Rink II in the event of Quad.
12 Abinaya Ramesh II B.Sc Maths (A) 25th – 27th August 2017 Chennai Sixth State Ranking Table Tennis tournament Quarter finalist in Women singles category and Semifinalist in Youth Girls category
13 S. Vaishnavi I B.B.A.(CA) 28th August – 01st September 2017 Nagarcoil State level Badminton Champion -ship
14 Table Tennis team 30th & 31st of August 2017 RVS College of Arts and Science Bharathiar University Inter Collegiate Table Tennis Tournament Winner’s trophy
15 Abinaya Ramesh II B.Sc Maths (A) 06th to 12th September 2017 Dharwad, Karnataka South Zone National Ranking Table Tennis Champion -ship Participated
16 Badminton and Kabaddi team 08th – 12th September 2017 Kongu Engineering College, Perundurai State level Inter Collegiate Tournament Kongu Trophy – 2017 Participated
17 Throwball team 12th – 15th September 2017 Kumararani Meena Muthiah College of Arts and Science, Chennai State level Throwball Tournament Fourth position out of 24 teams at state level
18 Abinaya Ramesh II B.Sc Mathematics (Aided) 22nd – 24th September 2017 Chennai Seventh State Ranking Table Tennis tournament won the winner’s trophy in Women singles category and Semifinalist in Youth Girls category
19 M.Rohini
S. Malathi
III B.Sc Comp Sci
III B.Com (CA)
24th Sep 2017 Mettur Open Kabaddi tournament Participated
20 S.Sangeetha
C. Kaviya
C.Subashini Priya
S. Gopika
S. Lavanya
E.Dhivya Dharshini
III B.Com (Aided)
III B.Sc Comp Sci
III B.Sc Zoology
III B.A. Eng(SF)
II B.Sc IT
I B.Com (Aided)
28th to 30th September 2017 Coimbatore 15th Senior State Throwball Championship Participated
21 Abinaya Ramesh II B.Sc Mathematics (Aided) 30th September – 02nd October 2017 Theni Eighth State Ranking Table Tennis tournament won the Runner-up in both Women singles and Youth Girls category
22 Kabaddi team 08th – 10th 2017 Sree Narayana Guru College of Arts and Science, Coimbatore Bharathiar University Inter Collegiate Kabaddi Tournament Participated
23 Badminton team 12th - 14th October 2017 Sri Vasavi College of Arts and Science, Erode Bharathiar University Inter Collegiate Badminton Tournament won the Runner-up trophy
24 Abinaya Ramesh II B.Sc Mathematics (Aided) 14th – 15th October 2017 Chennai Tamilnadu State Table Tennis Championship Runner-up in Youth Girls Category
25 S. Vaishnavi I B.B.A.(CA) 12th – 15th 2017 Andhra University, Vijayawada South Zone Inter University Badminton Tournament
26 Abinaya Ramesh II B.Sc Mathematics (Aided) 23rd to 28th October 2017 Siliguri, North Bengal East Zone National Ranking Table Tennis Championship Participated
27 P. Indhumathi II B.Sc Physics 25th November 2017 Rathinam Technical Campus and Sri Veeramathi Yoga Centre 2nd State level Yogasana Competition Second Position
28 D. Aarthy I B.Sc Mathematics (SF) 24th – 26th November 2017 Chengalpet 7th Tamilnadu Speed Skating Championship first position in three events namely Rink II a, Road I and Relay and Second position in Rink II event and also she secured Individual Championship
29 Hockey team 14th & 15th December 2017 Vidhyasagar College of Arts and Science Bharathiar University Inter Collegiate Hockey tournament Second Position
2016-17
S.No Name of the player Class Date Venue Level of the tournament Prize awarded
1 Abinaya Ramesh & M. Mary Roselin I B.Sc Mathematics (Aided) & I B.Com (Aided) 16.06.2016 to 19.06.2016 Chennai III State Ranking Table Tennis tournament Participated
2 Abinaya Ramesh & M. Mary Roselin I B.Sc Mathematics (Aided) & I B.Com (Aided) 08.07.2016 to 10.07.2016 Chennai IV State Ranking Table Tennis tournament Participated
3 Hockey team - - Kangeyam Hockey Inter Collegiate open tournament Winner’s Trophy
4 M. Mary Roselin I B.Com (Aided) 24.06.2016 to 26.06.2016 Madurai State level Table Tennis Open Tournament Winner’s trophy both in singles and doubles
5 Abinaya Ramesh I B.Sc Mathematics (Aided) 25th to 30th June 2016 Chandigarh I National Ranking Table Tennis tournament Third position
6 M. Mary Roselin I B.Com (Aided) 18th to 20th July 2016 Dr.M.G.R.Stadium, Madurai SState Games for Chief Minister Trophy Table Tennis tournament Second position with the cash award of Rs.75,000/- Rs.50,000/-
7 Abinaya Ramesh I B.Sc Mathematics (Aided) 18th to 20th July 2016 Dr.M.G.R.Stadium, Madurai State Games for Chief Minister Trophy Table Tennis Third position with the cash award of Rs.50,000/-
8 Badminton team - 22.08.2016 to 24.08.2016 Bharathiar University, Coimbatore/td> Bharathiar University Inter Collegiate Badminton tournament Second Position
9 Table Tennis team - 29.08.2016 & 30.08.2016 RVS College of Arts and Science, Coimbatore Bharathiar University Inter Collegiate Table Tennis Tournament Winner’s Trophy
10 Abinaya Ramesh I B.Sc Mathematics (Aided) 7th to 11th September 2016 Madhya Pradesh, Indore World Junior Circuit Indian Junior Open Table Tennis Tournament Quarter finals at International level
11 R. Lavanya PGDCA 03.10.2016 to 07.10.2016 Madurai Kamaraj University South Zone Inter University Badminton tournament Participated
12 Abinaya Ramesh I B.Sc Mathematics (Aided) 13th to 18th October 2016 Rajkot, Gujarat West Zone National Ranking Table Tennis Championship Participated
13 Abinaya Ramesh I B.Sc Mathematics (Aided) 20th to 25th October 2016 Visakhapatnam, Andhra Pradhesh South Zone National Ranking Table Tennis Championship Participated
14 Abinaya Ramesh I B.Sc Mathematics (Aided) 4th to 6th November 2016 National College, Trichy Tamilnadu State Table Tennis Championship Second Position
15 Abinaya Ramesh I B.Sc Mathematics (Aided) 14th to 19th November 2016. Aizwal, Mizoram East Zone National Ranking Table Tennis Championship Participated
16 K.Kalaimani III B.A. English Literature (Aided) 27.11.2016 Dindigul Chief Minister’s Athletic Meet First position with the cash award of Rs. 1000/-
17 Hockey team - 16.12.2016 & 17.12.2016 Vidhyasagar College of Arts and Science, Udumalpet Bharathiar University Inter Collegiate Hockey Tournament Second position
18 J. Vincy Preetha
A. Surya prabha
I B.Sc. Mathematics (Aided)
I B.A. English literature (Aided)
24.12.2016 to 26.12.2016 RISE Club, Pollachi KA Memorial badminton tournament semi Finalist Award
19 S. Geetha
S.Gayathri
V. Mythili
K. Sasikala &
R.R. Rajathilagam
I M.Sc. Mathematics
I M.Sc. Computer Science
I M.A. History
II B.Com (CA)
26.12.2016 to 30.12.2016 Alagappa University, Karaikudi. South Zone Inter University Hockey tournament Participated
20 Abinaya Ramesh
M. Mary Roselin
I B.Sc. Mathematics (Aided)
I B.com (Aided)
30.12.2016 to 2.1.2017 Anna University, Chennai South Zone Inter University Badminton tournament Participated
21 Abinaya Ramesh I B.Sc Mathematics (Aided) 6th – 11th January 2017 Baroda, Gujarat Junior National Table Tennis Championship Gold Medal
22 Badminton team - 06.02.2017 PSG college of Arts and Science, Coimbatore State level Inter Collegiate Badminton tournament Participated
23 Table Tennis team - 07.02.2017 PSG college of Arts and Science, Coimbatore State level Inter Collegiate Table Tennis tournament First and Second Positions respectively with the cash award of Rs.1500/- each.
24 K. Kalaimani III B.A. English Literature (Aided) 18.02.2017 to 20.02.2017 Dr. M.G.R. Stadium, Madurai State Games for Chief Minister’s Participated
25 Kabaddi team - 15.03.2016 to 17.03.2016 PSN Group of Institution, Tirunelveli National level Inter Collegiate Kabaddi tournament Participated
26 Hockey team - 15.03.2016 to 17.03.2016 PSN Group of Institution, Tirunelveli National level Inter Collegiate Hockey tournament Winner’s trophy with the cash award of Rs.15,000/-
27 S. Geetha
S.Gayathri
K. Sasikala
I M.Sc. Mathematics
I M.Sc. Computer Science
I M.A. History
19.04.2017 to 26.04.2017 Hariyana Senior National Hockey Tournament Participated
28 R.R. Rajathilagam II B.Com (CA) 03.05.2017 To 10.05.2017 Bhopal Junior National Hockey Tournament Participated

2015-16
S.No Name of the player Class Date Venue Level of the tournament Prize awarded
1 Throwball team - 23.07.15 to 24.07.15 Chasers Sports Club held at SDAT ground, Chennai Mohan Memorial State level Throwball Trophy Participated
2 Throwball team - 31.07.15 to 02.08.15 Pinnacle Sports Club, Chennai State level Inter Collegiate Throwball Tournament Participated
3 Badminton Team - 04.08.15 to 05.08.15 Bharathiar University, Coimbatore Bharathiar University Inter Collegiate Badminton tournament Second Position
4 R. Lavanya & S.M. Indhuja II M.Sc Mathematics & III B.A. English Literature 08.08.2015 Tirupur District level Badminton Championship I & III Positions in singles
5 K.Kalaimani II B.A. English Literature 01.09.2015 Dindigul District level Athletic Meet First position both in Shot put and Discus.
6 B. Abinaya Bharathi & S. Agalya & P. Aruna II B.Com(CA) & II B.Sc Physics 3rd – 6th September 2015. Excel Engineering College, Namakkal State level Ballbadminton tournament Participated
7 R.Yogapriya III B.Com (Aided) 2nd – 6th October 2015 Uttarkhand 26th Federation Cup Throwball Championship Participated
8 R. Lavanya & S.M. Indhuja II M.Sc Mathematics & III B.A. English Literature 1st -5th October 2015 SRM University, Chennai South Zone Inter University Badminton Tournament
9 Kabaddi team - 28.09.2015 A.G. College of Arts and Science, Avinashipalayam Dr. A.P.J. Abdul Kalam Memorial Cup Winner’s trophy
10 K. Kalaimani II B.A. English Literature (Aided)/td> 25th to 28th September 2015 Karunya University, Coimbatore South India Level Athletic Meet Participated
11 Throwball team - 7th – 9th October 2015 Sri Ramakrishna College for Women, Coimbatore State level Inter Collegiate throwball tournament Winners Trophy
12 K.Kalaimani II B.A. English Literature 16th to 18th October 2015 Nehru Stadium, Coimbatore 29th Tamilnadu State Junior Open Athletic Championship Participated
13 Hockey team - 18.10.2015 Udumalpet District level Chief Minister’s Trophy Second position with the cash award of Rs. 750/- each
14 Kabaddi team - 18.10.2015 Tirupur District level Chief Minister’s Trophy Third position with the cash award of Rs.500/- each.
15 S.M.Indhuja and K. Gomathi III B.A. English Literature 18.10.2015 Tirupur District level Chief Minister’s Badminton Trophy Second and third position in singles and First position in Doubles with the cash award of Rs. 750/- Rs. 500/- and Rs. 1000/-
16 K.Kalaimani II B.A. English Literature (Aided) 18.10.2015 Tirupur District level Chief Minister’s Athletic Trophy First position in Javelin throw with the cash award of Rs. 1000/-.
17 R.R. Rajathilagam I B.Com (CA) 29.10.2015 to 31.10.2015 YMCA ground, Chennai State level Chief Minister’s Hockey trophy Participated
18 A. Indhumathi and R. Bhakiya I B.A. English Literature Mysore University South Zone Inter University Hockey tournament Participated
19 G. Vyshnavi III B.Sc Chemistry 28th – 31st December 2015 Kota, Rajesthan 38th Senior National Throwball Championship Second Position
20 R. Lavanya II M.Sc Mathematics 11.01.2016 to 13.01.2016 PSG College of Arts and Science, Coimbatore State level Badminton tournament Third Position in Singles.
21 A. Indhumathi and R. Bhakiya I B.A. English Literature (Aided) 28.01.2016 to 01.02.2016 Dr. MGR Stadium, Madurai Tamilnadu State Inter University Hockey tournament Winner’s Trophy with the cash award of Rs. 10,000/- each.
22 B. Vanitha R. R. Rajathilagam S. Poorani R. Bhakiya I M.Com I B.Com (CA) I B.A. English Literature 18.02.2016 to 20.02.2016 Salem Regional Level Chief Ministers Hockey Tournament Third Position with the cash award of Rs. 2000/- each
23 Kabaddi team - 20th & 21st of February 2016 Arjun College of Technology, Coimbatore Mountain Dew Trophy 2016 Third position with the cash award of Rs. 6000/-
24 Kabaddi team - 27th & 28th February 2016 Udumalpet Open Kabaddi tournament Third position with the cash award of Rs.3000/-.
25 Hockey team - 15th to 17th April 2016 Udumalpet Chief Ministers District level hockey tournament Second position with the cash award of Rs. 750/- each
26 A. Indhumathi, R. Bhakya, S. Poorani G. Naveena & X. Merlin Freda I B.A. English (Aided) I B.Sc Mathematics (SF) I B.Com (Aided) 18th to 20th April 2016 Ramnad District State level Hockey tournament Participated
27 R. R. Rajathilagam I B.Com (CA) 24th of April 2016 Bangalore Senior National Hockey tournament Participated
28 A. Indhumathi I B.A. English (Aided) 30th April to 8th May 2016 Ranchi, Jharkhand State Junior National Hockey tournament Participated

2014-15
S.No Name of the player Class Date Venue Level of the tournament Prize awarded
1 P.Kalaivani & Team III B.Sc Zoology 30th & 31st January 2015 Justice Baseer Ahamed Syed College for women State level Inter-Collegiate Tournament Runner-up
2 K. Kalaimani I B.A. Literature 30th & 31st January 2015 Justice Baseer Ahamed Syed College for women. State level Inter-Collegiate athletic Meet Second position in Discus and Third Position in Javelin
3 V. Kalaivani III B.Sc Zoology 29th & 30th December 2014 Theni State level Silambam Championship III Position in 35 Kg weight
4 D. Suganya III B.Sc Zoology 29th & 30th December 2014 Theni State level Silambam Championship III Position in 40 Kg weight
5 R. Lavanya I M.Sc maths 18th – 20th August 2014 Nehru Stadium, Chennai Tamilnadun Inter-University Badminton Tournament Participated
6 P. Kalaivani III B.Sc Zoology 1st – 4th December 2014 Andhra Pradesh 9th South Zone National Throwball Championship First Position
7 R. Lavanya I M.Sc maths 15.11.2014 Tirupur Women’s festival Badminton tournament Second Position in Doubles
8 S. M. Indhuja II B.A. English 15.11.2014 Tirupur Women’s festival Badminton tournament First Postion in Singles and Second Position in Doubles
9 G. Sushmitha III B.Sc IT 24th August 2014 Tirupur World Karate Championship Second Position
10 B. Ramya II BCA September 2014 Vijayawada 25th Federation Cup National level Throwball Championship III Position
11 S. Kavinilavu II BCA September 2014 Vijayawada
12 P. Yogapriya II B.Com September 2014 Vijayawada
13 N. Dhivya II B.A. Literature September 2014 Vijayawada
14 B. Lavanya II B.Sc Computer Science September 2014 Vijayawada

2013-14
S.No Name of the player Class Date Venue Level of the tournament Prize awarded
1 J. Archana III B.Com 16th & 17th February,2014 Chennai National level Throwball Championship First Position
2 P. Yogapriya I B.Com
3 B. Lavanya I B.Sc Comp.Sci
4 J. Archana & team III B. Com 31st January to 2nd February, 2014 Nanganallur, Chennai National level Throwball Championship Secured Runner-up Trophy with the cash award of Rs. 4000
5 J. Archana & team III B. Com 29th – 31st January, 2014 MOP Vaishnav College, Chennai National level Throwball Championship Winner’s Trophy
6 J. Archana III B.Com 4th Nov – 11th November 2013 Dhandbad, Jharkhand National level Throwball Championship Third Position
7 P. Yogapriya I B.Com 4th Nov – 11th November 2013 Dhandbad, Jharkhand National level Throwball Championship Third Position
8 S. Kavinilavu I BCA 4th Nov – 11th November 2013 Dhandbad, Jharkhand National level Throwball Championship Third Position
9 P. Mohana II B.C.A 12th & 13th Oct, 2013 Tirupur 4th All India level Karate Championship First Position
10 K. Kavitha II IT 12th & 13th Oct, 2013 Tirupur 4th All India level Karate Championship Second Position
11 S. Kavinilavu I B.C.A 7th Oct – 10th October, 2013 Bangalore Inter-National Level Throwball Championship First Position
12 J. Archana III B.Com 3rd Sep – 6th September, 2013 Goa National Level Biathle Meet Participated

2012-13
S.No Name of the player Class Date Venue Level of the tournament Prize awarded
1 N. Suganya III B.Com 7th October, 2012 Rotary Club of Udumalpet District level II Place in 100 mts.
2 K. Jeevitha I B.Com III place100 mts.
3 N. Suganya III B.Com I place in 200 Mts.
4 C. Kalaivani II B.Sc Comp.Sci II place in 200 Mts.
5 C. Suchitra II B.Com (E.Com) II B.Com (E.Com) in 400 Mts.
6 C. Kalaiyarasi II B.Sc Maths 7th October, 2012 Rotary Club of Udumalpet District level III Place in 400 Mts.
7 S. Saranya III B.Sc Zoology II Place in Marathon
8 R. Karthikadevi III B.Com (CA) III Place in Marathon
9 Priya. V & team I B.Sc Comp.Sci 10th -13th August, 2012 Tiruchengode State level Participated